Triathlon Energy Duathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events

FAQ – czyli Frequently Asked Questions lub po polsku często zadawane pytania, zmierzyliśmy się z nimi i staramy się Wam jasno i klarownie odpowiedzieć. Jeżeli pojawią się Wam kolejne pytania oczywiście jesteśmy do dyspozycji

Co to jest triathlon?
Triathlon do sport składający się z trzech dyscyplin następujących po sobie – pływanie, jazda na rowerze i bieg. O wyniku końcowym decyduje łączny czas trzech dyscyplin od startu pływania do mety biegu łącznie z czasem poświęconym na przebranie się.

Jakie są dystanse na zawodach Triathlon Energy?
Na zawodach cyklu Triathlon Energy są to trzy dystanse:

1/2 IRONMAN czyli:
1,9 km pływanie
90 km jazdy na rowerze
21,1 km bieg

1/4 IRONMAN czyli:
0,95 km pływanie
45 km jazdy na rowerze
10,55 km bieg

1/8 IRONMAN czyli:
0,475 km pływanie
22,5 km jazdy na rowerze
5,275 km bieg

Czy muszę posiadać licencję Polskiego Związku Triathlonu?
Nie, od sezonu 2020 ponownie nie musisz na zawodach cyklu LOTTO Triathlon Energy posiadać licencji.

Jaki jest poziom uczestników podczas zawodów?
W naszych zawodach wystartują zarówno zawodnicy reprezentujący wysoki poziom międzynarodowy jak również amatorzy, którzy traktują triathlon jako rozrywkę i sposób na spędzanie wolnego czasu. Wszyscy są mile widziani, niezależnie od umiejętności. W tego typu zawodach, często biorą udział dziesiątki osób startujących po raz pierwszy.

Czy mogę startować na rowerze górskim lub miejskim?
Oczywiście! Jeżeli masz ochotę możesz wystartować na rowerze górskim, szosowym, triathlonowy czy nawet na składaku.

Czy podczas zawodów mogę odtwarzać muzykę na urządzeniu przenośnym?
Zdecydowanie NIE. Słuchanie muzyki ogranicza zdolność usłyszenia innych uczestników jak i ważnych komunikatów przekazywanych przez organizatora. Korzystanie z takich urządzeń jest zabronione i grozi dyskwalifikacją. Jest dozwolone na trasie biegowej!

Jaki strój powinien mieć uczestnik triathlonu?
Strój podczas zawodów jest dowolny, należy jednak pamiętać, że po etapie pływackim wsiadasz na rower, a strefa zmian jest otwarta i nie masz możliwości rozebrać się w niej do naga. Obowiązkowo na każdym etapie poza pływackim górna i dolna część stroju tj. spodenki i koszulka.

Czy muszę mieć kask podczas jazdy na rowerze?
Zdecydowanie TAK! Bezpieczeństwo zawodników jest dla nas najważniejsze dlatego kask podczas jazdy na rowerze jest obowiązkowy!

Czy podczas wyścigu mogę liczyć na pomoc?
Przyjaciele, rodzina i znajomi którzy kibicują i wspierają psychicznie, to wielkie wsparcie dla każdego zawodnika, ale ich pomoc np. przy zmianie dętki stanowi złamanie zasad regulaminu. Jedyną pomocą jaką możesz otrzymać w trakcie trwania zawodów jest to pomoc ze strony organizatora – serwis w strefie zmian oraz punkty odżywcze. Twoi znajomi mogą podać Ci własne napoje tylko i wyłącznie w strefie bufetów, w innych miejscach zagrożone jest to dyskwalifikacją.

Co to jest strefa zmian?
Jest to obszar ogrodzony, gdzie znajdują się stojaki na rowery wraz z koszykami na sprzęt sportowy dla wszystkich uczestników zawodów. Miejsce każdego zawodnika oznaczone jest jego numerem startowym. Do strefy zmian wstęp mają wyłącznie zawodnicy startujący w zawodach.

Gdzie mam zostawić rower podczas wyścigu pływackiego i biegowego?
W strefie zmian! Jak już znajdziesz swój stojak na rower oznakowany właściwym numerem startowym, ustaw rower tak, żeby nie przeszkadzał innym uczestnikom zawodów. Pamiętaj, że po pływaniu roweru możesz dotknąć dopiero wówczas kiedy masz zapięty na głowie kask, ponownie możesz odpiąć kask dopiero wtedy kiedy Twój rower spoczywa na stojaku. Po zakończeniu zawodów nie zapomnij wrócić po swój rower do strefy zmian.

Jak funkcjonuje strefa zmian?
Przy swoim stanowisku ułóż buty do jazdy na rowerze (jeśli takowych używasz), kask na rower, okulary, rękawiczki i wszystko inne czego będziesz potrzebować podczas zawodów. Przejdź się po strefie zmian, znajdź wejście i wyjście. Upewnij się u sędziów i organizatorów jaki kierunek poruszania obowiązuje w strefie zmian, to pozwoli Ci zaoszczędzić cenne sekundy w strefie podczas zawodów.

Pamiętaj, że podczas zawodów nie wolno po strefie poruszać się na rowerze. Na wyjściu ze strefy zmian znajduje się linia oznaczająca koniec strefy zmian, dopiero po przekroczeniu tej linii (umownie przez zawodników zwanej belką) możesz wsiąść na rower i rozpocząć jazdę. Po ukończeniu etapu kolarskiego pamiętaj, aby przed belką zejść z roweru i drogę do swojego stanowiska pokonać już biegiem. Odstaw rower na swoim miejscu ale tak, aby nie utrudniać poruszania się w strefie innym zawodnikom.

Kiedy mogę zabrać swoje rzeczy ze strefy zmian?
Po zakończeniu zawodów organizator ogłosi kiedy otwarta będzie strefa zmian. Znajdziesz to również w programie każdych zawodów.

Jak jest mierzony czas?
Pomiar czasu będzie prowadzony przez profesjonalną firmę. Każdy z zawodników na czas trwania zawodów zostanie wyposażony w chip, który należy zwrócić po zakończeniu triathlonu.

Gdzie mam przyczepić chip?
Chip należy przyczepić do lewej nogi na wysokości kostki.

Czy każdy może wziąć udział w zawodach?
W zawodach na dystansie 1/2IM i 1/4IM może wziąć udział każda osoba, która ukończyła 18 rok życia. Na dystansie 1/8IM mogą wystartować osoby od 16 roku życia. Pamiętaj, że startujesz na własną odpowiedzialność. Twoje bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze jeśli masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, skonsultuj ewentualny start ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Czy obowiązuje jakiś limit czasu?
Tak. Zakładany limit ukończenia zawodów na dystansie 1/2IM to 7 godzin i 30 minut, na dystansie 1/4IM wynosi 4 godziny i 30 minut, natomiast na dystansie 1/8IM wynosi 3 godziny.

Do kiedy mogę się zarejestrować?
Rejestracja uczestników prowadzona będzie od 1 stycznia do dnia zawodów.

Czy jest jakiś limit uczestników?
Maksymalna ilość uczestników dla kadej imprezy osobno wynosi 100 osób na dystansie 1/2IM, 500 osób na dystans 1/4IM i 300 osób na dystans 1/8IM.

Czy na trasie zawodów przewiduje się punkty żywieniowe?
Będą cztery punkty odżywcze – po dwa na trasie rowerowej i biegowej. Na trasie rowerowej podawane będą napoje izotoniczne i woda w butelkach, natomiast na trasie biegowej dostępne będą napoje w kubkach.

Co jeśli w dniu zawodów będzie padało?
Zawody odbędą się przy każdej pogodzie. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych organizator zastrzega sobie prawo do odwołania lub zmiany harmonogramu imprezy.

Na czym polega rywalizacja sztafetowa?

Rywalizacja sztafetowa – to inaczej wyścig drużyn składających się z 3 osób, w którym każda osoba pokonuje dystans tylko jednej konkurencji. Jedna osoba pokonuje etap pływacki, druga osoba etap kolarski, a trzecia etap biegowy.

Czy podczas rywalizacji sztafetowej zawodnicy przekazują sobie pałeczką sztafetową?

Nie. Podczas rywalizacji sztafetowej zawodnicy przekazują sobie chip do elektronicznego pomiaru czasu. Pływak przekazuje chip kolarzowi, a następnie kolarz przekazuje chip biegaczowi. Dodatkowo kolarz przekazuje biegaczowi również numer startowy znajdujący się na specjalnym pasku dostarczonym przez organizatora w pakiecie startowym.

Czy sztafeta otrzymuje jeden medal?

Oczywiście, że nie! Każdy uczestnik sztafety otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Pływak i kolarz mogą czekać na biegacza w strefie mety, następnie kiedy on przekroczy linię mety razem otrzymacie pamiątkowe medale dla każdego uczestnika sztafety.

Partner Tytularny Cyklu

Partner Główny

Official Time Keeper

Patron medialny cyklu

Organizator