Triathlon Energy Duathlon Energy Energy Meeting MTB Energy Run Energy Energy Events
30.09.2017 2628

Chełmża w cyklu Triathlon Energy

##CZASnaCIEBIE, #Chełmża, #imprezy

Chełmża to nowy punkt na triathlonowej mapie Polski. W roku 2018 impreza w Chełmży zadebiutuje w cyklu Triathlon Energy, do miasta położonego w powiecie toruńskim zapraszamy Was na weekend 18 - 19 sierpnia 2018.

Chełmża jest ważnym ośrodkiem turystycznym powiatu toruńskiego, na terenie ziemi chełmińskiej. Ze względu na korzystne – obronne położenie, od prawieków objęta była osadnictwem. Pierwsze jego ślady sięgają ostatniego okresu starszej epoki kamienia (paleolit schyłkowy). Znacznie później, bo około 4500 lat p.n.e. na ziemię chełmińską przybyli pierwsi rolnicy. Była to ludność kultury ceramiki wstęgowej rytej, której osadę odkryto na terenie Chełmży. Na terenie miasta znajduje się wiele zabytków. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: Konkatedrę pod wezwaniem Świętej Trójcy pochodząca z 1251 r., Kościół filialny pod wezwaniem św. Mikołaja - świątynia pochodzi z 1248 r., Wieżę ciśnień z początków XX wieku oraz Cmentarz katolicki z pierwszej połowy XIX w.

Obecnie, miasto Chełmża z liczbą mieszkańców 14.037 zajmuje w województwie kujawsko-pomorskim 12 lokatę pod względem wielkości i jest największym miastem nie będącym ośrodkiem administracji samorządowej ponadlokalnej. Występuje w powiecie ziemskim toruńskim jako jedyna gmina miejska.

Dla osób uprawiających turystykę rowerową proponujemy trzy szlaki turystyczne (pieszo – rowerowe) o ciekawej konfiguracji dla rowerzystów:

Żółty: Papowo Biskupie - Bielczyny – Chełmża.

Niebieski: Chełmża – Mirakowo – Kamionki – Gronowo – Młyniec – Ciechocinek.

Zielony: Chełmża – Kuchnia – Grodno – Kiełbasin – Kiełbasinek – Dźwierzno – Zelgno – Witkowo – Dziemiony – Skąpe – Bielczyny – Głuchowo – Nawra – Kończewice – Chełmża.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w tym małym, malowniczym miejscu jest jezioro chełmżyńskie, rozlewające się we wschodniej części miasta, niemal pod katedrą. Jezioro ma powierzchnię około 300 ha, długość 6 km i głębokość do 27 m.

Fakt, że jezioro znajduje się w centrum miasta, zaważył na tym, że ekipa filmowa serialu kryminalnego pt. „Belfer” zdecydowała się wybrać Chełmżę, jako miejsce do kręcenia zdjęć. Zarówno reżyserzy, scenarzyści, jak i aktorzy zostali oczarowani urokami naszego, małego miasteczka.  

Wyjątkowym miejscem jest Bulwar Chełmżyński, czyli Bulwar 1000 – lecia. Odnowiony, odrestaurowany, z atrakcyjnym amfiteatrem stanowi nie tylko wyjątkowe miejsce spotkań,  ale także miejsce miejskich imprez kulturalnych. W dniu 22 sierpnia 2014 roku uroczyście  otwarto w Chełmży nowy pomost spacerowy przy Bulwarze 1000 – lecia. Jest to pomost, który łączy dwa przeciwległe brzegi jeziora Chełmżyńskiego. Można nim przejść na ulicę Plażową. Wspomniany pomost ma długość ponad 260 metrów i szerokość 2,5 metrów. To miejsce atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta. Wieczorem jest pięknie oświetlony, dzięki czemu staje się idealnym miejscem do spacerów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Partner Tytularny Cyklu

Official Time Keeper

Sponsor Lotto Triathlon Energy

Patron medialny cyklu

Organizator